Festivalová trasa: Den za hranicemi známého

den otevřených dveří
přednáška
speciální akce
exkurze
interaktivní program

biologie
chemie
svět vědy
technika

10.11.2016

10. 11. 2016, 9:30-21:00

 

Program jednotlivých stanovišť doporučujeme rezervovat předem
(viz pokyny u konkrétního programu po rozkliknutí).
Harmonogram trasy:
 
 
09:30–11:00, exkurze Chemie kolem nás v rámci Dne otevřených dveří Národního technického muzea, Kostelní 42, Praha 7

Přesun cca 30 minut tramvají.

12:00–13:00, přednáška Molekulární obři , Ústav makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, Praha 6

Přesun cca hodinu MHD.

15:00–16:30, exkurze po oddělení stopové prvkové analýzy v rámci Dne otevřených dveří Ústavu analytické chemie AV ČR , Vídeňská 1083, Praha 4-Krč

Přesun cca hodinu a půl MHD.

18:00–19:00, exkurze po Ústavu experimentální botaniky AV ČR v rámci Dne otevřených dveří, Rozvojová 313, Praha 6

Přesun cca 5 minut pěšky.

 
 
Program začíná komentovanou prohlídkou „Chemie kolem nás“, která se koná v Národním technickém muzeu nedaleko stanice metra C Vltavská.
Dále se dozvíte o polymerech a makromolekulách při přednášce s názvem Molekulární obři Michala Babiče z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, na kterou se od NTM dostanete tramvají číslo 1 ze zastávky Kamenická  do stanice  Sídliště Petřiny.
Pokračujte na akci Den otevřených dveří Ústavu analytické chemie AV ČR, kde budete mít možnost nahlédnout do vybavených laboratoří, seznámit se s používanými přístroji a s procesy, kterými analyzované vzorky musí projít. Pojedete metrem A ze stanice Petřiny na Muzeum, přestoupíte na linku C a budete pokračovat na Kačerov; odtud pojedete  autobusem číslo 114 do zastávky Ústavy Akademie věd.
Další Den otevřených dveří se koná  v Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Nahlédnete zde do mikrosvěta rostlin pomocí fluorescenčního mikroskopu, prohlédnete si zajímavé přístroje a dozvíte se o alternativním pěstování rostlin v různých podmínkách. Součástí interaktivního programu je i ochutnávka zmrzliny vyrobené  pomocí tekutého dusíku. Dostat se tam od Ústavu analytické chemie AV ČR městskou hromadnou dopravou je ale trochu náročnější, vyhraďte si na ni proto hodinu a počítejte s několika přestupy (vámi zvolená trasa však bude ze stanice Ústavy Akademie věd do zastávky Kamýcká).  Na závěr  dne připravila Laboratoř optických vláken Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR akci vpravdě se zcela  nevědeckým názvem „Noční tah“.  Na vlastní oči uvidíte  technologii přípravy optických vláken, včetně ukázky tažení optického vlákna. Cestu mezi dvěma posledními zastávkami však zvládnete pěší chůzí za 5 minut.
 

 

26.10.2016

AV ČR

Webmaster: webmaster@cas.cz