Člověk versus Příroda

přednáška

biologie
matematika

1.11.2016

ilustrační obrázek

3. 11. 2016, 10:00-12:00

Místo konání: Barokní refektář dominikánského kláštera sv. Jiljí, Jilská 7a, Praha 1 (www.refektar.cz)

Přednášející: Arnošt L. Šizling, Ph.D., doc. Petr Pokorný, Ph.D., Centrum pro teoretická studia, společné pracoviště Univerzity Karlovy a AV ČR

Rezervace: Školy prosíme o rezervaci na office@cts.cuni.cz nebo tel. 222 220 671

 

 

Příroda je neustávající tok změn. Porovnáme-li prvohorní les araukárií a plavuní, plný obřího hmyzu s dnešní smrčinou, těžko uvěříme, že jsme na stejné planetě.
Zdá se, že změny jsou v režii člověka. Můžeme jenom hádat, kam by se příroda ubírala nebýt lidského hospodaření. Navíc snad každá lidská činnost byla umožněna změnami klimatu. Např. egyptskou říši nastartovalo vysychání Sahary, které zahustilo populace v údolí Nilu.
Tým vědců z CTS představí česko-norský projekt HACIER s ambicí oddělit vliv zemědělství od přirozených změn v přírodě. Právě to by nám mohlo pomoci efektivněji nás ochránit před sebou samými.

 

O přednášející:

Arnošt L. Šizling, Ph.D., biolog a ekolog. Zabývá se zejména zákonitostmi, kterým podléhá biodiverzita. Odborně má blízko i k matematice.
Doc. Petr Pokorný, Ph.D., biolog. Specializuje se na kvartérní paleoekologii, vývoj vegetace a krajiny. Pohybuje se na pomezí mezi přírodními a humanitními vědami.

 

 

 

14.9.2016

AV ČR

Webmaster: webmaster@cas.cz