Víkend plný vědy. Promítání, vědecké show i třídění odpadu

Víkend plný vědy. Promítání, vědecké show i třídění odpadu

Wed Nov 08 15:16:51 CET 2017

Ať už bude druhý listopadový víkend pršet nebo ne, během Týdne vědy a techniky AV ČR chmurám z podzimního počasí rozhodně nepropadnete. Pro návštěvníky z různých koutů republiky je připravený bohatý program napříč všemi vědními obory.

Pražští návštěvníci festivalu se mohou v sobotu těšit třeba na Laboratoř vědců a herců v Divadle Viola. V 50 minutách se dozvíte o pěti vědeckých novinkách; zatímco vědci Jan Černý a Fatima Cvrčková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy budou objevy vysvětlovat,  herci z divadla je budou glosovat.

Recyklujete? A chcete to naučit i děti? Vezměte je do sídla Akademie věd na Národní třídě, kde se při workshopu dozvíte, jaký smysl má třídění odpadu a jak se odpad zpracovává. Hravým způsobem se seznámíte s významem pojmů makromolekula, polymer, plast a aditivum. A dozvíte se, jaký vliv mají technologické, ekologické a ekonomické faktory na další využití plastového odpadu.

Zajímavou přednášku o tom, jak to chodí v marketingu velkých produkčních studií v Hollywoodu, si připravil mladý tvůrce filmových světelných efektů Pavel Kacerle, který promluví během celého týdne při několika akcích, o kterých se dočtete zde.

Mimoto na vás v budově Akademie věd na Národní třídě čeká spousta dalšího programu – virtuální realita, Memory park či Klamárium.

V neděli vás zveme do kina Ponrepo, kde se bude promítat popularizačně-vzdělávací cyklus NEZkreslená věda. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy, které doprovází nezaměnitelným komentářem populární herec Pavel Liška. Zábavu si ale užijí i dospělí při promítání dokumentu Mars z dílny National Geographic. Po filmu bude následovat diskuse s Janem Šifnerem z Hvězdárny a planetária hl.m. Prahy.

 

Víkend plný vědy v regionech

Vědu na vlastní kůži zažijí o víkendu i návštěvníci festivalu v regionech. Vranov nad Dyjí otvírá svou vodní elektrárnu. Místní pracovníci vás provedou skrytými útrobami elektrárny, které jinak uvidíte jen výjimečně. Mimo to se dozvíte zajímavosti o dalších vodních elektrárnách.

V olomoucké Pevnosti poznání navštivte víkendové workshopy pro rodiny s dětmi. Ať už se budou týkat archeologie, sopek nebo zemětřesení, vždy přinesou nové zajímavé poznatky všem účastníkům.

Přijďte se zabavit a naučit něco nového. Vstup na všechny akce je zdarma, na většinu z nich je však potřeba předem si rezervovat  místo na www.tydenvedy.cz/program.