Užijte si cyklus České století na filmovém plátně!

Užijte si cyklus České století na filmovém plátně!

30. 10. 2018

Týden vědy a techniky AV ČR se přibližuje mílovými kroky. Už příští týden čeká všechny návštěvníky po celé republice spousta zajímavých workshopů, přednášek, dnů otevřených dveří a také filmových promítání. Důležité místo v našem programu mají mj. filmy z cyklu České století, které mapují dějiny českého státu a další významné události. Od pondělí do pátku můžete v pražských kinech Světozor a Evald navštívit vybrané filmy zcela zdarma. Na které snímky se můžete těšit?

Pondělí odstartuje film Den po Mnichovu, který se zaobírá situací v roce 1938 a sleduje konflikt prezidenta Edvarda Beneše s plukovníkem Emanuelem Moravcem. Přijďte do kina Světozor na film, který vystihuje pomnichovské dilema. Součástí promítání bude i následná diskuse.

V úterý bude kino Evald hostit film Všechnu moc Stalinovi, jenž divákům přiblíží rok 1948 a velkou chvíli tehdejšího premiéra Klementa Gottwalda. Prezident Beneš už nemá sílu vzdorovat zarputilým a sebevědomým komunistům, a proto mezi demokracií a komunismem dochází k nerovnému souboji s osudovým koncem.

Rok 1968 a události, které následovaly po pražském jaru. Prezident republiky generál Svoboda, šéf komunistické strany Dubček, šéf vlády Černík, šéf parlamentu Smrkovský, Husák, Mlynář a další smutní i rozporuplní hrdinové této tragické chvíle stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Jak se k němu postaví? Dozvíte se ve filmu Musíme se dohodnout, který ve středu promítne kino Světozor. Navíc s vámi přijde o filmu a dějinných událostech diskutovat PhDr. Oldřich Tůma, Ph.D.,z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Zrod Charty 77 si připomenete díky snímku Je to jen rock´n´roll, ve kterém nahlédnete pod roušku českého disentu. Zúčastněte se schůzky Václava Havla s Ivanem Magorem Jirousem a prožijte setkání dvou rozdílných světů, které ale stojí na jedné straně barikády! Promítání doplní diskuse s PhDr. Petrem Blažkem, Ph.D., z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Cestu českými dějinami uzavře v pátek film Poslední hurá. Ten zaznamenal události roku 1989 a díky němu tak můžete navštívit nitro sametové revoluce. Jak probíhala první jednání Občanského fóra s komunisty? Uvidíte sami! Poslední promítání v kině Světozor doplní diskuse PhDr. Jiřího Suka, Ph.D., DSc., z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR.

Všechny filmy jsou stejně jako celý program zdarma, kvůli kapacitnímu omezení je na ně ale potřebná předchozí online rezervace. Tu provedete v sekci program v detailu každého filmu nebo události.