Týden vědy a techniky AV ČR se letos zaměří na globální hrozby a 30. výročí sametové revoluce

Týden vědy a techniky AV ČR se letos zaměří na globální hrozby a 30. výročí sametové revoluce

01. 11. 2019

Klimatické změny, přírodní katastrofy či plýtvání potravinami… To jsou témata, o kterých dnes a denně slyšíme ze všech stran, a dotýkají se doslova každého z nás. Proto se budou prolínat celým letošním Týdnem vědy a techniky Akademie věd ČR.

Chcete vědět, jestli reálně v budoucnu hrozí nedostatek vody? Proč čelíme řadě potravinových alergií? Proč je tma ohrožený druh?

Nejen na tyto otázky dostanete odpovědi od těch nejlepších vědeckých kapacit v České republice! Zaregistrujte se na přednášky a panelové diskuze s vědci, kteří vám odpoví na každou vaši zvídavou otázku.

Festival můžete navštívit od 11. do 17. listopadu. Velká část programu se uskuteční v Praze na Národní v budově Akademie věd v České republice, kde si nenechte ujít například výstavy Listopad 1989: Cestou k demokracii, kterou připravil Ústav pro soudobé dějiny AV ČR nebo Vědci dělají revoluci, kterou pořádá Masarykův ústav a Archiv AV ČR.

V Praze na vás čeká unikátní úniková hra! Jen si to představte… Svět je v ohrožení. Globální oteplování, omezené zdroje energie, nedostatek vody, vymírající živočišné druhy, znečištění moří… A jedinou šancí na záchranu je vaše vynalézavost! Jen vy rozhodnete o tom, jak to s lidstvem dopadne… Čtyřicetiminutová úniková hra Globální hrozby otestuje nejen vaši inteligenci, ale i kreativitu. A pokud uspějete, odměna vás nemine.

Interaktivní přednášky a panelové besedy jsme pro vás však v rámci festivalu připravili po celé republice. Již tradičně jste zváni přímo na pracoviště Akademie věd ČR, která pořádají dny otevřených dveří, exkurze a další bohatý program.

Vědci z Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka přichystali přednášku Tma jako ohrožený druh (aneb o světelném znečištění), kde nás vyvedou z omylu, že je samozřejmé, že je ve dne světlo a v noci tma. Dvě třetiny obyvatel na Zemi totiž žijí v oblastech zasažených světelným znečištěním. A u nás v Evropě je to dokonce přes 90 procent!

Pestrý program v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR připravili i kolegové z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří pořádají přednášku na téma Plodiny budoucnosti a jak je pomocí rostlinných biotechnologií získat. Dozvíte se tak od předních odborníků, jaké regiony na Zemi čelí hladomoru, proč máme v hospodářsky vyspělých oblastech řadu potravinových alergií či jak pěstovat plodiny s vyšší tolerancí k suchu.

Vědci ze Slezské univerzity v Opavě si pak připravili přednášku na velmi aktuální celospolečenské téma Manipulace pomocí médií. Tisk, rozhlas, televize, internet, sociální sítě… Všechny tyto prostředky na nás chrlí informace jako na běžícím pásu. Jak se s nimi vypořádat? Může nás chtít někdo zmanipulovat? A pokud rádi diskutujete, nenechte si ujít na Slezské univerzitě ani besedu na téma Dětství a dospívání před sametovou revolucí. Dozvíte se, jak se lišilo dětství a mládí v éře socialismu a dnes či jak v Československu fungovala péče a vzdělávání dětí a mládeže.

Program je pestrý a nabitý, tak se podívejte na naše webové stránky www.tydenvedy.cz a udělejte si rezervaci na všechny akce, které vás zajímají!