Týden vědy a techniky AV ČR na Národní třídě v Praze

Týden vědy a techniky AV ČR na Národní třídě v Praze

12. 10. 2018

Během největšího vědeckého festivalu v České republice se ve dnech 5.–11. listopadu 2018 budou konat přednášky, workshopy, výstavy, science show a další akce po celé republice a napříč všemi vědeckými obory. Nabitý program čeká také budovu Akademie věd ČR Národní třídě. Na co všechno se tady mohou návštěvníci těšit?

Loni mezi nimi zaznamenala velký úspěch úniková hra, proto o ni nepřijdou ani letos. Tentokrát nese název Osudové osmičky a její účastníci budou za pomoci svých znalostí, logiky a důvtipu překonat překážky a na konci pomocí indicií otevřít truhlu s pokladem. Navíc si prostřednictvím hry připomenou významné události od vzniku Československé republiky, přes mnichovskou dohodu, sametovou revoluci až ke vzniku České republiky.

Úniková hra bezprostředně souvisí s letošním tématem celého vědeckého festivalu. Je jím 1918–2018: Století české vědy a program v budově na Národní se tomuto tématu bude intenzivně věnovat během celého týdne. Každý den můžete navštívit třeba výstavu Stopy české vědy, která představí zásadní objevy pracovišť Akademie věd ČR z výzkumu vesmíru, optiky a laserů, fyziky a chemie, medicíny i historie a Orientu. Součástí výstavy jsou nejen naučné panely, ale také exponáty a interaktivní stanoviště.

V budově na Národní třídě se můžete zúčastnit několika panelových diskusí s předními odborníky z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR i z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR. Ti budou mapovat proměny a celkový vývoj našeho státu v posledních sto letech.

Na své si přijdou též milovníci filmů. Zúčastněte se třeba besed s vědci o předpovědi počasí, bouřkách, tornádech a přívalových povodních, které budou doplněny promítáním dokumentu Tiché hrozby: Bouřlivé počasí. Přijďte se dozvědět, jak se studuje počasí a jak čeští vědci pomáhají bojovat s extrémním počasím lidem v praxi. Na Národní se bude také promítat film Masaryk mapující život Jana Masaryka. Následně se bude diskutovat o tom, kde už filmaři popustili uzdu své fantazii a jak se vlastně určité skutečnosti té doby staly.

Během týdne nebude nouze ani o workshopy! Navštivte například sobotní workshop pořádaný Českou televizí, na kterém vám odborníci z ČT představí techniku, kterou používali v minulosti, a porovnejte ji s aktuálními zpravodajskými metodami.

Kompletní program naleznete zde na webu. Všechny akce Týdne vědy a techniky AV ČR jsou zdarma, na většinu z nich je ale potřeba se registrovat. Registraci provedete v sekci Program u každé akce zvlášť. V programu můžete vybírat ze stovek akcí. Tu, kterou bude vašim požadavkům nejblíže, vyberete nejsnáze za pomoci filtru, jehož prostřednictvím si zvolíte mimo jiné příslušnou vědní oblast nebo událost, která vás zajímá. Zúčastněte se Týdne vědy a techniky AV ČR a žijte s námi vědou!