Poznejte vesmír i Planetu Česko. Jaký bude Týden vědy a techniky AV ČR v regionech?

Poznejte vesmír i Planetu Česko. Jaký bude Týden vědy a techniky AV ČR v regionech?

30. 10. 2018

Centrem Týdne vědy a techniky AV ČR je sice  Praha, ale to rozhodně neznamená, že jiné části republiky přijdou zkrátka. Nadšence vědy potěšíme ve všech regionech! I ve vašem okolí můžete od 5. do 11. listopadu zavítat na exkurze do vědeckých pracovišť, výstavy, workshopy, přednášky, filmová promítání i další akce. Co všechno můžete druhý listopadový týden zažít?

Historie i přírodní vědy v Brně

Milovníci historie mohou celý týden například zhlédnout putovní výstavu Mikulčice – genius loci v brněnském Archeologickém ústavu AV ČR, která dokumentuje výzkum slovanského hradiště Valy u Mikulčic v 50. a 60. letech minulého století. Z fotografií na vás doslova dýchne atmosféra počátků výzkumu a převratných archeologických objevů, kdy se zjišťovaly důležité poznatky o Velké Moravě.

V brněnské metropoli můžete podniknout třeba exkurzi do restaurátorské dílny, kterou pořádá Moravská zemská knihovna, popřípadě se též zúčastnit workshopu o přípravě barev, pigmentů a zlacení v minulosti. Budete si při něm moci podle historických receptur několik barev namíchat, zkusit napsat historický text, namalovat iniciálu nebo vymalovat dřevořez.

Pokud vás lákají spíše přírodní vědy, zastavte se o víkendu v brněnském VIDA! Centru, kde místní odborníci na několika workshopech návštěvníkům představí, jak ve skutečnosti vypadají plíce, játra či srdce. Zajímá vás, jestli se dají plíce nafouknout jako balon? Nebo zda je srdce rudé jako krev? Přijďte se sami přesvědčit, kolik ze zažitých představ o vnitřnostech se zakládá na pravdě a kolik na bujné lidské představivosti.

 

Sto roků v stroji žil

Svět techniky v Ostravě pořádá během Týdne vědy a techniky AV ČR několik přednášek i filmových promítání. Zajděte si třeba na film Planeta Česko, první celovečerní snímek o české přírodě, který díky nejmodernějším technologiím dokumentuje fascinující dobrodružství zvířat a rostlin žijících kolem nás. Přesvědčíte se, že naše příroda je pestrá jako málokde na světě a krásu máme na dosah ruky – stačí se jen dobře dívat.

Stavit se můžete ale i v Planetáriu Ostrava a zajít si zde na přednášku o tom, jak správně hospodařit s vodou. Na Slezské univerzitě vám přední odborníci na informatiku poví, jaké byly začátky strojového jazyka a jak se tato věda vyvinula v Československu v posledních sto letech.

 

Tma jako ohrožený druh

Máte rádi vesmír? Pak si nenechte ujít program v Hvězdárně Prostějov. Během dnů i nocí zde budou probíhat přednášky a pozorování oblohy. Mimochodem, víte, že dvě třetiny obyvatel žijí v oblastech zasažených světelným znečištěním? Přijďte na přednášku o oranžové noční obloze, skrz kterou nevidíme na hvězdy. V olomoucké Pevnosti poznání si zase můžete při návštěvě expozice Světlo a tma vyrobit vlastní vesmírnou raketu a pak ji dokonce odpálit. Navíc se dozvíte, jak dlouho by každému astronautovi trvala cesta do různých koutů sluneční soustavy. Na oblohu se můžete také podívat ve hvězdárně ve Valašském Meziříčí nebo v observatoři na Milešovce.

 

Barvy ve Varech

Krajská knihovna v Karlových Varech připravuje ve spolupráci s Úžasným divadlem fyziky science show Všechny barvy duhy, při které zjistíte, kde se kolem nás berou barvy a jak je naše oko vnímá. Dozvíte se, jestli vidíme všichni stejnou fialovou nebo jak vidí vaši kostkovanou košili váš pes. A v knihovně si budete i hrát! Připravte se na Vědohrátky, při nichž si vyzkoušíte zábavné fyzikální experimenty a uvidíte ukázky nejen z prostředí vývoje nových produktů společnosti WITTE.

Všechno? Kdepak! Kompletní přehled akcí Týdne vědy a techniky AV ČR najdete v sekci Program, kde si také můžete podle preferencí zvolit, o jaké akce a v jakém kraji máte zájem. Nezapomeňte ale, že na většinu akcí je kvůli místu potřebná registrace. Tu provedete jednoduše v detailu každé události. Žijte vědou od 5. do 11. listopadu 2018 i vy!