Deset akcí v regionech, které si nesmíte nechat ujít!

Deset akcí v regionech, které si nesmíte nechat ujít!

11. 11. 2019

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR – to je více než 600 akcí po celé republice. Ať už jste z Olomouce nebo z Plzně, najdete po celý týden i ve vašem regionu science show, výstavy a poutavé přednášky, které nesmíte zmeškat!

Připravili jsme pro vás malou ochutnávku – deset tipů, kam v regionech v týdnu od 11. do 17. listopadu zajít.

Olomouc

Poznejte svět nanočástic! Jsou malé, ale šikovné

Pořád se o nich všude mluví… Ale víte, co jsou to nanočástice? Jak vznikají nové dvojrozměrné materiály? Nebo jak nanotechnologie přispívají ke zlepšení lidského zdraví? Setkejte se na Univerzitě Palackého v Olomouci v Regionálním centru pokročilých technologií a materiálů s vědci, kteří vás zasvětí do tajů nanočástic. A dojde i na experimenty!

Registrace zde.

Brno

Exkurze do restaurátorské dílny

Na své si v Brně přijdou i milovníci historie. Chcete vidět, jak se šije knižní blok a vsazuje se do desek? Jak se vědci starají o staré tisky a historické knižní vazby? Přijďte nahlédnout do restaurátorské dílny Moravské zemské knihovny v Brně.

Registrace zde.

Není spánek jako spánek – hibernace netopýrů, stav, který by člověk nepřežil

V brněnské metropoli zaplesá srdce i milovníkům netopýrů a tajemství jejich hibernace. Netopýři mírného pásma přežívají nepříznivé zimní období, kdy nemají přístup k potravě, ve stavu strnulosti – v hibernaci. Během tohoto fascinujícího období se extrémně mění jejich fyziologické pochody, na minimum se snižuje metabolismus, tep srdce, dýchání i imunitní odpověď. Ptáte se, jak je tedy možné, že netopýři v takovém stavu dokáží přežít útoky patogenů či predátorů nebo rušení? Tajemství vám poodhalí vědci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Registrace zde.

Proč stárneme

A v Brně do třetice všeho dobrého! Nenechte si ujít přednášku Martina Reicharda, který vám představí současný pohled na evoluci stárnutí. Proč není stárnutí eliminováno evolučními mechanismy? A jak je to se stárnutím u různých taxonomických skupin – od bakterií až po člověka? Dozvíte se odpovědi na všechny vaše zvídavé dotazy!

Registrace zde.

Hradec Králové

(Ne)bezpečné internetování

Globální hrozby. To je hlavní téma Týdne vědy a techniky AV ČR. A do tohoto konceptu skvěle zapadá přednáška Ing. Zuzany Němcové, Ph.D. z Fakulty informatiky a managementu UHK, která vám představí internetové hrozby prakticky – z uživatelského úhlu pohledu.

Registrace zde.

Plzeň

Umělá inteligence (AI) - Kde se s ní dnes setkáme a jak vlastně funguje

Jak inteligentní stroje budou ovlivňovat vývoj lidstva? Co je to vůbec umělá inteligence a neuronové sítě? Co všechno umělá inteligence dokáže? V jakých oblastech nás v současnosti nejvíce ovlivňuje? Nejen na tyto otázky se dozvíte odpovědi během přednášky Umělá inteligence v Techmanii Plzeň.

Registrace zde.

Žďánice

Pozorování přechodu Merkuru přes sluneční kotouč

Pojďte s námi pozorovat velmi vzácný astronomický úkaz s odborným výkladem! Nenechte si ujít příležitost vidět přechod Merkuru přes sluneční kotouč. Další takovou možnost budete mít až v roce 2032!

Registrace zde.

Ostrava

Mála technická univerzita: workshop a tvoření z LEGA

Týden vědy a techniky Akademie věd ČR, to nejsou jen odborné přednášky, ale i hravé technické workshopy. Jak postavit dům? Proč nespadne most? Kam teče voda, když spláchnete? To vše na vás čeká na Malé technické univerzitě v Ostravě, kde budete tvořit podle vzoru projektu Malý stavitel.

Registrace zde.

Zlín

Sucho a jeho možné důsledky pro Česko

Sucho. Jedna z globálních hrozeb, které se vědci v současnosti naplno věnují. Sucho představuje stav či období charakterizované nedostatkem vody v porovnání s její průměrnou hodnotou v dané oblasti. Jaké dopady bude mít sucho v budoucnosti na různé oblasti? Nejen to se dozvíte v Baťově institutu na poutavé přednášce prof. Ing. Zdenka Žaluda, Ph.D.

Registrace zde.

Jižní Čechy

Dvacet tisíc mil pod mořem za faunou Clarion-Clippertonovy zóny

Spoustu otázek, na které možná poprvé v životě dostanete renomované odpovědi! To vás čeká, když přijdete do Biologického centra AV ČR na přednášku Dvacet tisíc mil pod mořem za faunou Clarion‑Clippertonovy zóny. Mohl Verneův Nautilus projet pod mořem uvedených 20 tisíc mil? Žije loděnka hlubinná v opravdových mořských hlubinách? Jak hluboko do moře se dostal člověk? Co žije na vraku Titaniku? Těšte se na poutavou přednášku od doc. RNDr. Oldřicha Nedvěda, CSc.

Registrace zde.